Castle-sk.com
1Sep/143

Fobofóbia – 5. Ochlofóbia

Fanfiction

Originálny názov: Phobophobia
Autor: ekc293
Prekladateľ: AmyF
Počet kapitol: 15
Rating: T
Popis: Fobofóbia – strach zo strachu alebo fóbií. Kolekcia jednorazových poviedok, ktoré sú inšpirované iracionálnym strachom.

----------------------------------------------------------------------------------

Ochlofóbia – Strach z davu

 

Detektívka Beckettová by nikdy nepokladala svoju prácu za jednoduchú. Vždy existovali zložité prípady, neznesiteľní podozriví i náročné zatknutia. To sa nikdy nezmení. Ako žena medzi detektívmi sa Kate stala obeťou predsudkov, s ktorými sa jej mužskí partneri nemuseli zaoberať. Hvízdanie, pohľady plné túžby a nechutné úškrny od mužov, ktorí si mysleli, že ju musia usmerniť. Vždy pociťovala neutíchajúcu túžbu prekonať svoju zdedenú ženskosť mužnosťou, aby dokázala, že tam patrí.

Pretože bez ohľadu na to, čo ostatní tvrdia, vedela, že si svoje miesto zaslúži. Mali by ju rešpektovať. Mala by priťahovať pozornosť ostatných. A to preto, lebo je v tom čo robí dobrá.

Bol to deň ako každý iný v živote Kate Beckettovej. Ona a jej partner, Rick Castle, šli do bytu ich obete v blízkosti Broadwaya, aby vykonali zvyčajnú obhliadku bytu a zistili, či kriminalisti neprehliadli niečo dôležité. Keď tam prišli, všetko vyzeralo v poriadku. Vošli do bytu bez akéhokoľvek podozrenia. Teda až kým nezbadali rozhádzané dokumenty na kuchynskom stole ich obete. Kate sa načiahla po svoju zbraň, keď sa pomaly blížili k tomu neporiadku na stole. Niekde za sebou začula tiché zavŕzganie podlahy. Otočila sa, prstami pevne zovrela zbraň v okamihu, ako sa jej oči stretli s mužom v rifliach a tričku, ktorý zvieral v rukách spis. Dal sa na útek otvorenými dverami, ktoré za sebou zabuchol.

Kate Beckettová sa za ním rozbehla s Rickom v pätách. Schytila kľučku a chystala sa otvoriť, no zistila, že ich za sebou zamkol. Rýchlo odomkla, vyrútila sa von a vydala sa chodbou k schodišťu. Aj napriek jej deväťcentimetrovým opätkom sa jej podarilo zbehnúť štyri poschodia a nezakopnúť či nevyvrtnúť si pritom členok. Na Castla v tej rýchlosti úplne zabudla.

Vybehla na preplnenú ulicu. Rozhliadla sa obomi smermi, až kým nezazrela podozrivého utekať preč. Bol od nej len o ulicu alebo dve vzdialený. Vydala sa za ním, nespúšťajúc z neho zrak, až kým si neuvedomila, že bežia smerom k Times Square. Zrýchlila, pretože ho nemohla nechať dosiahnuť ten dav ľudí.

Stratiť sa v dave je totiž priveľmi jednoduché.

No aj napriek tomu, ako sa snažila, sa jej to nepodarilo včas. Newyorčania jej zvyčajne pri behu odskakovali z cesty, keď sa hnala za podozrivými. Na Times Square to však bolo práve naopak. Nikomu sa zjavne nechcelo uhnúť a chytiť muža, ktorý mal očividne pádny dôvod k úteku. Dav bol príliš hustý a takmer nikto sa neunúval ustúpiť z cesty. Medzičasom jej podozrivý prestal utekať a stal sa nenápadnou súčasťou davu. Prezerala si more ľudí, kráčajúcich všetkými smermi, hľadajúc muža z bytu. Našla však iba otrávené pohľady zazerajúcich arogantných ľudí, ktorý odmietali uvoľniť detektívke cestu.

Najradšej by sa na nich rozkričala, aby uhli, že muž, ktorý tadeto práve utekal, je podozrivým z vraždy a oni ho nechávajú uniknúť.

V takýchto chvíľach vždy uvažovala, prečo sa tým vôbec trápi. Zakaždým sa prípadom úplne oddávala. Urputne bojovala za spravodlivosť pre každú jednu obeť, ktorá bola tak bolestivo a predčasne odtrhnutá od svojej rodiny, priateľov a pripravená o život. A nikomu inému na tom očividne nezáležalo, kým sa ich to osobne nedotýkalo. Neuvedomovali si totiž, že všetci sú navzájom prepojení. Ak sa ulicami New Yorku potuluje vrah, nachádza sa aj v ich susedstve. Ani manželia, ani manželky a ani ich deti neboli v bezpečí. S každým zabitým človekom boli pripravení o časť ich pohodlia a bezpečia. Jej úlohou bolo udržať ich v bezpečí, chrániť ich rodiny a ich životy, aj za cenu toho svojho.

A ani napriek tomu to nikoho netrápilo.

Poobzerala sa po záplave tvári a cítila, ako sa jej v žalúdku usádza ten známy nepokojný pocit. Všetci tu boli spolu, ale vôbec sa nepoznali. Každý z okoloidúcich mal svoju vlastnú minulosť, príbeh, skytý pred zrakmi ostatných. Tí ľudia, ktorí ziapali do telefónu, sa mohli hádať so svojimi kolegami kvôli nepodarenému obchodu alebo sa pochytili so svojimi polovičkami kvôli opätovne zrušeným plánom na dnešný večer. Ten človek s fotoaparátom by mohol byť obyčajný turista alebo aj študent jednej z manhattanských univerzít pre umelecké fotografovanie. A pravdu sa nikdy nedozviete.

Davy ľudí majú nezvyčajnú schopnosť, ako sa v nich cítiť úplne izolovaný.

Vždy keď sa v dave cítila takto bezmocne, myslela na to najhoršie.

Bolo by pre ňu neuveriteľne jednoduché stať sa jednou z tých tvári. Nemala na sebe svoju vestu a jej zbraň a odznak boli bezpečne ukryté za opaskom džínsov pod jej košeľou. Nikto by nevedel, že je od polície. Nikto by nevedel, že je detektívka Kate Beckettová, svetoznáma riešením vrážd a tým, že je múzou Richarda Castla. Bolo by veľmi jednoduché pokračovať ďalej k stanici metra, ktorá bola vzdialená len niekoľko ulíc, a naskočiť na prvý vlak a nikdy sa nevrátiť. Nebola by pod neustálym tlakom, aby bola dokonalá. Nezožierala by ju vina z toho, že sklamala obete vrážd, za ktoré bojovala. Jasné, zo začiatku by ju hľadali, ale napokon by to vzdali a prestali po nej pátrať. Spočiatku by stratu Katherine Beckettovej oplakávali, ale časom by na ňu zabudli a pohli sa v živote ďalej. Koniec-koncov, bola by len ďalšou tvárou v dave.

V dave bolo veľmi jednoduché zabudnúť na to, kto ste. Desilo ju, aké je to ľahké.

Už sa jej to raz stalo. Zahrabala sa do prípadu svojej mamy, obklopila sa žiaľom, až kým nová Kate úplne nevytlačila tú, ktorou bola pred smrťou mamy. Dokonale si začala uvedomovať všetky tie hrozné veci, ktoré sa vo svete diali. Prišla o svoju nevinnosť. Jej dôverčivosť sa rozpadla na márne kúsky a naučila sa nespoliehať na nikoho iného, než samú seba. Už raz padla na úplné dno a podarilo sa jej pozviechať sa. Keď sa jej to podarilo raz, podarí sa jej to znovu. Ale ak by nebola detektívka Kate Beckettová a ani Katie Beckettová, ktorou bola v detstve, kým by sa stala teraz?

Je jednoduché zabudnúť v dave kto vlastne ste.

Kate si uvedomila, že začína kráčať vpred.

„Beckettová!“ začula svoje meno a zarazila sa. Obzrela sa a videla, ako sa k nej blíži zadýchaný Castle. Keď k nej konečne dobehol, oprel sa jej rukou o rameno a predklonil sa, aby sa vydýchal. Takmer sa usmiala, keď opäť prehovoril. „Kde...?“

Ešte raz prebehla očami dav a pokrútila hlavou. „Stratil sa mi.“

Castle jej povzbudivo zovrel rameno.

To ju upokojilo. Otočila sa a pozrela na neho. „Poď, leňochod, zavoláme Ryana a Esposita, vrátime sa do toho bytu a zistíme, čo ten debil ukradol.“

Vykročila a Castle bol ešte stále v predklone. Zhlboka sa nadýchol, pokrútil hlavou a vydal sa za ňou.

Nebol si istý, čo by bez nej robil.

Autor: AmyF

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Zatiaľ žiadne hodnotenie)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (3) Spätné odkazy (0)
  1. ahojte :D pribudnú tu ešte nijake tie poviedky ?? tato je super aj ostatné je to super čítanie a spríjemnenie čakania na New season :D

  2. Ahoj, je to skvelé na čítanie to musím suhlasiť ale Kate by nikdy nenazvala Ricka lenochodom :) a ešte že zistíme, čo ten debil ukradol.“ tie dve veci by nepovedala to je jasné jej povaha jej to nedovoľúje ale určite to dalo zabrať toto napísať takže klubúk dole a dúfam že budú i daľšie takéto príbehy…

  3. Problém je skôr v preklade :) Pretože my nemáme výrazy, ktoré oni v skutočnosti povedia. Takže musíme improvizovať, aby to bolo slušné a zároveň podobné angličtine.


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód