Castle-sk.com
5Apr/132

Richard Castle: Kľúč k dobrému písaniu

Životopis Richarda Castla

Aj vy ste už premýšľali nad napísaním nejakej poviedky alebo románu? Ak by ste chceli radu od odborníka na slovo vzatého, prečítajte si nasledujúci článok, ktorý na svojej oficiálnej stránke richardcastle.net zverejnil samotný Richard Castle. V článku, inšpirovanom jedným nedávnym prípadom, ponúka návod ako pristupovať k písaniu príbehov, aby boli pre čitateľov atraktívne.

----------------------------------------------------------------------------------

Kľúč k dobrému písaniu

 

Počas prípadu, na ktorom som nedávno pracoval, sme našli kľúč, ale nevedeli sme, k čomu patrí. To ma priviedlo k premýšľaniu nad neznámym a jeho silou v príbehu. Máte kľúč, ktorého zámka môže byť kdekoľvek na svete a navyše, za zámkou môže byť zamknuté naozaj čokoľvek. Je to záhada nad záhady a svojím spôsobom je to niečo, čo posúva predstavivosť dopredu.

To je presne to, čo chcete v dobrom príbehu docieliť. Chcete, aby predstavivosť vašich čitateľov rástla - chcete, aby sami premýšľali. To je to, čomu veľa ľudí ohľadom písania nerozumie. Väčšina ľudí si myslí, že ide o pasívnu záležitosť - autor povie niečo čitateľom, kým počúvajú. V skutočnosti byť čitateľom je oveľa aktívnejšie.

Ukážete čitateľom kľúč a oni nebudú čakať, kým im poviete, k čomu patrí, ale začnú hádať. Patrí k bezpečnostnej schránke? K truhlici s pokladom? K pásu cudnosti? (Aj keď predpokladám, že tie dve posledné možnosti znamenajú to isté - žmurk žmurk) Ako spisovateľ stojíte pred výzvou prilievať olej do ohňa a prípadne dostať sa až na vrchol. Chcete, aby myseľ vašich čitateľov rýchlo prechádzala rôznymi možnosťami, ako môže príbeh dopadnúť, a potom na konci chcete priniesť niečo oveľa špeciálnejšie, ako si predstavovali.

To je pri písaní jedna z najťažších vecí. Ľudia sú bystrí a je výzvou mať stále nad nimi navrch, ale omnoho ťažšie je docieliť, aby to celé viedlo k niečomu užitočnému. Videl som spisovateľov, ktorí namiesto napísania uspokojujúceho záveru sústredili všetku svoju energiu na vybudovanie niečoho, čo im mohlo spôsobiť problémy. Máte kľúč, ktorý vedie k schránke, vnútri schránky je mapa, ktorá vás dovedie do opusteného mesta, kde je starý muž, ktorý vám povie hádanku a táto hádanka vás dovedie do jaskyne a vnútri jaskyne je... plyšový medvedík!

Počkajte, plyšový medvedík? Vážne? To je ono?

Ja to volám pyramídovou hrou rozprávania príbehu. V pyramídovej hre vyplatí manažér pôvodným investorom peniaze z peňazí nových investorov. Postupne však už nebudú žiadni noví investori. A keď si ľudia budú chcieť vyzdvihnúť svoje peniaze, zistia, že skutočné peniaze v podstate neexistujú. Pri písaní vyplatíte staré záhady novými, časom ich však čitatelia zozbierajú a vám neostane nič, čo by ste im ponúkli. *ehm*ehm*slepá ulička*ehm*

Takže použite kľúč - môže to byť veľmi užitočný nástroj - ale použite ho rozumne. Musíte vedieť, čo kľúč otvára a to, čo je vo vnútri. Pre čitateľov to musí byť odmenou, aby cítili, že ten výlet stál za to. Chcete svojich čitateľov po ceste pobaviť, aby do príbehu investovali a sami premýšľali. Ale takisto im chcete na konci niečo odovzdať, pretože v opačnom prípade ich sklamete.

Zdroj: richardcastle.net

Autor: Kathy

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (1 hlasov, priemer: 5,00 z 5)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (2) Spätné odkazy (0)
  1. Super článok :)

  2. Ja som si ho užila velmi :-)


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód