Castle-sk.com
9Mar/135

Mamihlapinatapei

Fanfiction

Originálny názov: Mamihlapinatapei
Autor: inkyjelly
Prekladateľ: erikaS
Počet kapitol: 1
Rating: K
Popis: Mamihlapinatapei v jazyku Yagan znamená významný pohľad bez slov medzi dvoma ľuďmi, ktorí túžia začať niečo, ale obaja sa zdráhajú urobiť prvý krok.

----------------------------------------------------------------------------------

Mamihlapinatapei

 

Mamihlapinatapei – v jazyku Yagan (pôvodný jazyk kmeňa Tierra del Fuego) – „významný pohľad bez slov medzi dvoma ľuďmi, ktorí túžia začať niečo, ale obaja sa zdráhajú urobiť prvý krok“

š ◊ ◊ ◊

Na samotnej vražde nebolo nič zvláštne, mladé dievča, ktoré utrpelo strelnú ranu do hrude.

Až do neskorého popoludnia čakali na 12. okrsku postaršia matka a otec obete. Mali odpovedať detektívom na pár otázok, týkajúcich sa prípadu ich dcéry. Všetko, čo stihli prebrať, bola nedávna imigrácia rodiny z Južnej Ameriky, keď detektívov náhle zavolali kvôli prichádzajúcemu telefónnemu hovoru.

Pár zatiaľ sedel v čakárni a cez jej sklá sa pozeral na partnerov, s ktorými sa pred nedávnom zhovárali. Žena ukončila svoj hovor a zložila telefón. Obrátila sa na svojho partnera a teraz sa s ním s pobaveným výrazom na tvári o niečom rozprávala. Zrazu stíchli, ale ich oči neopustili jeden druhého. Žena si nepatrne vtiahla spodnú peru medzi zuby a trochu sa začervenala. Oprela sa, vstala zo stoličky a hlavou kývla späť k miestnosti.

Vo vnútri čakárne si starší pár vymenil pohľady.

„To je Mamihlapinatapei,“ povedala žena. Jej manžel len súhlasne prikývol.

Skupinka ešte chvíľu diskutovala, preberala dcérin život doma a rovnako ľudí v jej okolí. Prešla asi pol hodina, keď pár ukončil svoje stretnutie s detektívkou a jej partnerom. Staršia žena zastala v miestnosti a nechala svojho manžela a toho ďalšieho muža, aby spolu dopreberali to, čo začali.

„Viete,“ prihovorila sa zatiaľ so silným prízvukom detektívke, „Mamihlapinatapei môže byť buď prekliatím alebo darom. Môj manžel a ja sme tým trpeli a viem veľmi dobre, ako dlho sa to môže ťahať.“ Detektívka na ňu hodila spýtavý pohľad, ale skôr, ako dostala šancu zareagovať, žena ju prerušila.

„Nebojte sa dať si prestávku alebo aj dve, kým znovu začnete pracovať na prípade našej dcéry. Urobte to, čo potrebujete.“ S týmito slovami vyšla žena z miestnosti a spolu s manželom sa vytratili na chodbu.

š ◊ ◊ ◊

Vyšetrovanie prípadu prebiehalo hladko. Tím mal už dve hodnoverne vyzerajúce stopy. Preverovanie jednej, ktorú si nechali na noc, však vyzeralo tak, že by mohlo viesť k zatknutiu až skoro ráno. Beckettová poslala Ryana a Esposita domov; s prípadom, ako bol tento, sa naozaj neoplatilo trápiť celú noc. Ona ešte dokončovala papierovačky k poslednému prípadu a potom sa tiež plánovala pobrať domov. Castle, samozrejme, odmietol odísť skôr než bola hotová. Práve bol v kuchynke a varil posledné dva hrnčeky kávy na dnešnú noc.

Slovo, ktoré použila matka obete skôr v ten deň, ešte stále prenasledovalo Beckettovú. Mamihlapinatapei? Obzrela sa dozadu smerom, kde bola kuchynka... Castle tupo hľadel do steny, kým čakal, kedy bude káva hotová. Beckettová rýchlo otvorila vyhľadávacie okno, a zadala hľadané slovo. Definícia, ktorú našla, ju prinútila rozhorčene povzdychnúť. Aj tak si však nemohla odpustiť nepatrný úsmev, ktorý sa jej objavil na tvári. Obzrela sa znovu smerom k miestnosti, v ktorej si väčšinou varili kávu a aspoň na chvíľu si mohli vydýchnuť počas riešenia zložitých prípadov. Počkať, kam zmiz-

„Máme novú stopu? Naša obeť... váha urobiť prvý rok, ale chce niečo začať?“ prečítal spoza nej Castle z obrazovky. Beckettová sa k nemu otočila  a odpoveďou jej bol iba jeho úškľabok na tvári a nadvihnuté obočie.

„Nie, je to len slovo, ktoré dnes použil jeden z rodičov obete... Bola som zvedavá, čo znamená,“ zareagovala, možno trochu prirýchlo. Skôr, než dostal šancu povedať niečo viac na túto tému, zahlásila, že je hotová, vypla počítač a obaja sa vydali na odchod.

V tichosti nastúpili do výťahu. Kým pomaly schádzali dolu, Beckettová potajomky hodila rýchly pohľad na muža stojaceho vedľa nej.

Mamihlapinatapei. Možno konečne našla slovo, ktoré by opísalo to, čo si predstavovala, že sa deje v jej vnútri.

Autor: erikaS

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Zatiaľ žiadne hodnotenie)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (5) Spätné odkazy (0)
  1. a dáááálšííí!!! ;D je to dokonalý! ;) )

  2. prosim pridaj dalsiu :D

  3. ešte jeden, ešte jeden pls :)

  4. Nemam slov …. Proste Genialne :)

  5. O com toto vlastne bolo?


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód