Castle-sk.com
11Jún/121

Richard Castle: Ako zvládam písať bestsellery a súčasne zachraňovať ľudské životy?

Životopis Richarda Castla

Richard Castle uverejnil na svojej oficiálnej stránke richardcastle.net ďalší článok, v ktorom sa zveruje čitateľom so svojím tajomstvom písania bestsellerov a ako to dokáže skĺbiť so zachraňovaním životov.

----------------------------------------------------------------------------------

Ako zvládam písať bestsellery a súčasne zachraňovať ľudské životy?

 

Ako väčšina spisovateľov, aj ja si občas doprajem zdravú meditatívnu činnosť známu aj pod názvom prokrastinácia. Niektorí ľudia si myslia, že ide len o obyčajné vyhýbanie sa povinnostiam a odkladanie ich vykonania na neskôr, ale pre mňa je to zásadný umelecký proces. V skutočnosti prokrastinácia pomáha produkovať určitú dávku adrenalínu, ktorú potrebujem na to, aby som mohol efektívne písať. Koniec koncov, ak mi ostávajú ešte dni, týždne alebo mesiace do termínu uzávierky, prečo by som sa mal týrať vykonávaním takej náročnej činnosti, akou je písanie? Potrebujem väčšiu motiváciu. Preto sa prokrastinácia stala mojím partnerom. Bez nej by som nikdy nebol v dostatočnej časovej tiesni, aby som zažil ten pocit nervy drásajúcej úzkosti. Udržuje ma v noci na nohách a povzbudzuje ma, aby som robil dobrú prácu. Môže sa vám to zdať nelogické, ale koľkokrát sa vám podarilo získať titul najlepšie predávaného autora New York Times?

Pre každého autora, ktorý za niečo stojí, si pravé umenie prokrastinácie vyžaduje nájsť hlboké a významné ospravedlnenie, prečo nepísať. Narážam na to, že nemôžete len tak povedať svojim priateľom, že trávite deň prokrastinovaním. Po čase by mohli začať s rečami. Pre mňa bol vždy najväčším ospravedlnením výskum. Výskum milujem a dôvod, prečo ho tak veľmi milujem, je, že keď ho vykonávam, nemusím písať. Ako som už spomínal, písanie je zložité. Aby som bol presný, písať je ľahké. Ťažké je písať dobre.

Výskum poskytuje aj množstvo ďalších výhod. Môže pomôcť vniesť autenticitu do niečieho diela. Môže vyvolať úžasné okamihy objavovania, otvárať cesty pre rozprávanie príbehov a prinášať úžasný pohľad do hlboko bohatých a komplexných ľudských skúseností. Ale je to najmä výhovorka prečo nemusím písať.

Pred pár rokmi, keď som hľadal inšpiráciu pre novú postavu, na ktorej by bola založená nasledujúca séria mojich kníh, som mal to šťastie, že som bol prizvaný ako konzultant pri vyšetrovaní vraždy. Viedla ho výnimočná detektívka z oddelenia vrážd newyorskej polície, Kate Beckettová. Beckettová stelesňovala všetko, čo som pre svoju novú postavu hľadal. Bola chytrá, komplikovaná, neuveriteľne schopná v tom, čo robila, a to všetko popri nosení bremena tragédií minulosti, ktoré ju poháňali. Mám rád svoje postavy tak, ako mám rád svoje lasagne. Pekne vrstvené. Prípad, na ktorom sme pracovali s detektívkou Beckettovou spolu, bol tým najúžasnejším výskumom, aký som kedy zažil. A keď som si uvedomil, že toto je ten druh prokrastinácie, ktorý by ma dokázal odpútať od písacieho stola aj na niekoľko týždňov, bol som okamžite závislý! Mohli by ste si sami pre seba priať lepšie ospravedlnenie pre nepísanie ako pomáhanie najlepším newyorským detektívom dostávať vrahov pred súd?

Ale to, čo sa začalo ako jednoduchá výhovorka, prerástlo v priebehu posledných pár rokov v radosť. Niežeby bola vražda zvlášť radostná, ale určite si viete predstaviť, že písanie je často osamelou profesiou a sprevádzať Beckettovú a jej vyšetrovací tím mi poskytuje skutočný pocit spolupatričnosti. Nepočítajúc svojich kamarátov, autorov detektívok, s ktorými hrávam poker, konečne chápem, čo to znamená mať profesionálnu rodinu. Čo to znamená spoľahnúť sa na svojich kolegov, ktorí vám kryjú chrbát, a urobiť čokoľvek, aby ste kryli ten ich.

Pozeranie sa na svet očami oddaného vyšetrovacie tímu ma posunulo až na úroveň detailov a emócií, ktoré teraz prenikajú aj do mojej práce. Tak dobre, ako bola prijatá moja predošlá séria o Derrickovi Stormovi, tak Nikki Heatová ukradla moje srdce, pretože to, čo bolo kedysi mojou prokrastináciou, sa zmenilo na moju inšpiráciu. To, že som súčasťou tohto vyšetrovacieho tímu, ma ako spisovateľa v mnohých ohľadoch neskutočne naplnilo.

Takže, ako zvládam písať bestsellery popri svojej každodennej práci zachraňovať ľudské životy? Nie som si istý, či to naozaj zvládam. Ale prišiel som na to, že ak som trpezlivý, tak tieto dve stránky môjho života sa navzájom dopĺňajú. Vyšetrovanie vrážd ma napĺňa ako rozprávača príbehov a moje rozprávanie príbehov nám v skutočnosti pomohlo vyriešiť už veľa prípadov. Každý človek má svoj príbeh, dokonca aj vrahovia. Zistil som, že ak viem niekedy prísť na to, aký je dej príbehu, potom by som mohol zistiť aj to, aký je plán vraždy. Takže myslím, že som našiel skôr rytmus než rovnováhu. Rovnováha je v mojej knihe nadhodnotená.

Heat Wave, Naked Heat a moju najnovšiu knihu zo série, Heat Rises, by som bez detektívky Beckettovej nikdy nenapísal. Bez nej by Horúca Nikki nebola horúca. Dôvod, prečo ju mám tak rád, je, že ma vyvádza z miery. Rovnováha je príliš nudná, žiť mimo rovnováhy je oveľa zaujímavejšie.

Ale trvalé prebývanie v stave nerovnováhy môže byť veľmi závratné pre tých, ktorí žijú vo vašom okolí. Preto som šťastný, že som obklopený milujúcou a podporujúcou rodinou, ktorá toleruje všetky moje výstrelky. Žiť so spisovateľom je samo o sebe dosť náročné, nie ešte so spisovateľom, ktorý sa hrá na policajta. Musí to byť pre nich náročné. Ale moja matka a dcéra ma obe držia pri zemi a neustále mi pripomínajú, že jediná pravá rovnováha, v ktorú môžeme dúfať, že raz v živote nájdeme, vychádza zo vzájomnej lásky.

Prečítajte si aj:

Životopis Richarda Castla - Detstvo a začiatky

Zdroj: richardcastle.net

Autor: erikaS

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Zatiaľ žiadne hodnotenie)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (1) Spätné odkazy (0)
  1. Skvelý článok :)


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód