Castle-sk.com
11Feb/120

Listy pre Kate – 11. Koniec

Fanfiction

Originálny názov: Letters to Kate
Autor: bexiboo900
Prekladateľ: Nymi
Počet kapitol: 12
Rating: T
Popis: Súbor listov, ktoré Castle v priebehu života píše Kate.

----------------------------------------------------------------------------------

Koniec

 

Drahá Kate,

zomieram. Mám rakovinu. Nemám strach. Viem, že by som ho mal mať, ale nemám. Mám sedemdesiat rokov. Už tak dlho nežijem svoj život, že toto je len nevyhnutný koniec krutej reality.

Uvidím znovu svoju matku. Je mi samozrejme ľúto, že opúšťam Alexis. Viem, koľko bolesti jej to spôsobuje, a nenávidím to. Je ale v dobrých rukách. Jej manžel ju veľmi miluje a som si istý, že nájde útechu v spoločnosti svojich detí.

Jej deti. Moje vnúčatká. Priniesli do môjho života svetlo vo chvíli, keď som si myslel, že mám pred sebou už len večnú temnotu. Strácam sa v ich nevinnosti. Nemajú poňatia o tom, akú bolesť im život prinesie. Dúfam len, že nájdu lásku takú veľkú, ako som našiel ja. Dúfam, že budú natoľko múdre, aby ju vyjadrili, a nezopakujú moje chyby.

Už viac ako tridsať rokov som nebol so žiadnou ženou. Nemohol som ti to urobiť. Cítil som sa, akoby som ťa tým zradil. Alexis mi povedala, že sa chovám hlúpo. Vravela, že si nebola sebecká ani zaživa, tak prečo by to malo byť teraz inak. Teraz, keď si... Nemôžem to ani napísať. Prešlo tridsať rokov a ja nie som schopný to ani len napísať. Povedala mi, nech sa pokúsim nájsť šťastie, pretože by si to tak chcela. Ja ale viem, že by som nikdy nemohol nájsť šťastie v náručí inej ženy. Skazila si ma pre každú inú ženu na tejto planéte.

Nebojím sa smrti. Niekedy o nej dokonca snívam. Neverím v nebo. Verím ale v nás. Viem, že nech skončím kdekoľvek, budeš tam na mňa čakať. Musím ti to všetko povedať tvárou v tvár.

Alexis tieto listy videla. Nečítala ich, ale videla ma ako ti ich píšem, a myslím si, že vie o čom sú. Hovorila mi, že by som ich mal vydať. Povedala, že svet si zaslúži vedieť čo sa stalo Richardovi Castlovi, prečo napísal Heat Rises a následne sa vyparil.

Neurobím to, Kate. Ich písanie ma bolelo. Nikdy by som nikomu neprial prejsť tým, aby ich po mne čítal. A sú súkromné. Obsahujú moje myšlienky, keď som sa nachádzal v tom najzraniteľnejšom období môjho života. Obsahujú veci o tebe, o ktorých si rád myslím, že viem iba ja.

V deň, kedy som ťa stretol, sa mi zmenil život, Kate. Nemyslím si, že som si to už vtedy uvedomil, ale v tej chvíli, ako si vyslovila moje meno, som bol tvoj. Zmenila si ma k lepšiemu. Pomohla si mi dospieť, pomohla si mi zistiť, že v živote sú dôležitejšie veci ako zábava. Pri pomyslení, že si sa nemohla dotknúť životov ďalších ľudí, zúrim. Mohla si urobiť toľko úžasných vecí. Už vtedy si bola neobyčajná. Keby si ale mala viac času, mohla si byť neuveriteľná.

Ľudia sa ma snažili utešiť tým, že už nadišiel tvoj čas. Ja si to ale nemyslím. Myslím si, že to bol môj čas. Podľa mňa som mal tú guľku schytať namiesto teba. Akým prínosom som bol svetu? Len veľmi malým. Každý deň sa modlím za to, že s tým ako svet stále technologicky napreduje, niekto jedného dňa vymyslí stroj času. Som si vedomý toho, že by to spôsobilo spúšť. Ja by som sa ale vrátil späť v čase. Povedal by som v ten deň svojmu 'ja' na pohrebe čo sa má stať. Uistil by som sa, že Rick Castle v roku 2010 by bol pripravený skočiť pred teba a schytať tú guľku.

Ležím v tejto nemocničnej posteli a každým dňom slabnem. Ešte aj teraz mám niekedy na jazyku prízrak príchuti a viem, že si to ty.

Pamätám sa na jeden rozhovor, ktorý som mal s Alexis pred toľkými rokmi. Je zázrak, že si z toho obdobia vôbec niečo pamätám. Všetko je zastrené príchuťou škótskej. Prisahal som si, že sa neutopím vo fľaši. Videl som, ako ťa zničilo to, že si pred tým musela zachraňovať svojho otca, a nechcel som to isté urobiť Alexis. Nehanbím sa ale povedať, že prejsť celým dňom bez jediného pohárika bolo pre mňa občas ťažké.

Ale aj napriek tomu mi povedala: „Ocko, všetci raz stratíme svojich priateľov. Prenesieš sa cez to.“ Ty si bola ale viac, ako len priateľka. Bola si moja najlepšia kamarátka. Bola si moja partnerka. Bola si láska môjho života. Vždy som vedel, že sme viac, než len priatelia. Priatelia prichádzajú a odchádzajú, ale ja som ťa nikdy neplánoval nechať odísť.

Je mi taká zima, Kate. Taká veľká zima. Vkráda sa mi pod kožu a rozlieva sa po mojom tele s mrazivou dôvernosťou. Snahy udržať sa tu som sa vzdal. Prečo by som sa tu ešte držal? Nemám matku. Ani otca. Moja dcéra to potrebuje, aby sa mohla konečne pohnúť so svojim životom. Raz som napísal žiadosť o ruku. Pre teba. Pamätám sa, ako som napísal jedného dňa, keď budem starý a šedivý, tak chcem, aby posledná vec, ktorú uvidím, bola tvoja tvár. To želanie sa mi ale nesplní, všakže? Dúfam len, že tvoja tvár bude prvá vec, ktorú uvidím, nech už skončím kdekoľvek.

Koniec sa blíži. Cítim to, Kate. Drahá, milovaná, prekrásna Kate. Bola si svetlo môjho života, a keď si pohasla, pohaslo aj moje šťastie. Budem ťa môcť ale opäť vidieť. Si nepatrná žiara niečoho známeho v diaľave.

Hovorí sa, že posledný zmysel, ktorý človek stratí, je sluch, ale to je omyl. Je to láska. Nevidím, necítim, nemám chuť, sluch ani čuch. Zostala zo mňa už len jedna základná zložka. Už je vo mne iba láska. Láska k mojej matke, k tvojmu otcovi. Láska k mojej dcére a mojim vnúčatkám. Láska k tebe.

Aj teraz, po toľkých rokoch. Milujem ťa.

Rick

Autor: Nymi

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (2 hlasov, priemer: 5,00 z 5)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (0) Spätné odkazy (0)

Žiadne komentáre.


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód