Castle-sk.com
1Feb/126

Listy pre Kate – 1. S tebou alebo bez teba

Fanfiction

Originálny názov: Letters to Kate
Autor: bexiboo900
Prekladateľ: Nymi
Počet kapitol: 12
Rating: T
Popis: Súbor listov, ktoré Castle v priebehu života píše Kate.

----------------------------------------------------------------------------------

S tebou alebo bez teba

 

Drahá Kate,

dnes si vyzerala nádherne. Vyzerala si tak prekrásne, až som sa musel na chvíľu zastaviť a prinútiť sa znova nadýchnuť. Nemyslel som, že to bude možné. Ale to si celá ty, nie je to tak? Robíš aj to nemožné možným.

Mala si oblečenú svoju uniformu. Ak mám byť presný, tak to nebola tvoja uniforma. Táto bola nová. Tvoja stará mala na sebe totiž dieru po guľke. Ako si tam tak ležala, tvoje oči boli zatvorené. Okrem toho, že sa tvoja hruď nezdvíhala a neklesala, si vyzerala akoby si spala.

Pamätám sa na to, aká si bola studená, keď mi na tvojom pohrebe dovolili povedať ti posledné zbohom. Bola si studená aj napriek teplu mojich sĺz, stekajúcich ti po tvári. Bola si studená aj napriek teplu mojich vzlykov na tvojom krku.

Dotkol som sa svojou tvárou tej tvojej a predstavoval si, čo by si asi povedala, keby si na to mala dych. Zrejme by si sa spýtala, čo to do pekla robím a odstrčila ma preč.

Vždy si ma odstrkovala preč, Kate. V tento deň som túžil po tom, aby si to urobila znovu.

Chcel som ťa držať. Ale bola si taká chladná. Bola si bez života. Ležala si tam, zatiaľ čo som nad tebou vzlykal.

Toho bastarda, ktorý ti to spravil, chytili. Bolo hlúpe zastreliť ťa na cintoríne plnom policajtov. Dostali ho a ty dobre vieš čo som spravil. Prišiel som za ním a takú mu vrazil, až spadol na zem. Nárazom na jeho tvár som si zlomil ruku, ale ani to mi nestačilo. Chcel som ho kopnúť. Chcel som ho roztrhať na kúsky. Chcel som, aby tam vykrvácal na tú hráškovo zelenú trávu. Rovnakým spôsobom, ako si vykrvácala ty. Jediný rozdiel by bol v tom, že by ho vo svojich rukách neutešoval jeho partner. Jeho by nečakalo žiadne dlho očakávané vyznanie lásky.

Odchod zo sveta určite nie je ľahký. Dúfam ale, že som ten prechod urobil čo najľahší. Dúfam, že ťa moje slová upokojili. Vieš, že som ich myslel vážne. Milujem ťa, Kate. Milujem ťa viac, ako kohokoľvek iného, čo som kedy stretol. Moja láska k tebe sa môže rovnať jedine s mojou láskou k Alexis.

Keď už spomínam moju dcéru, Alexis je tiež rozrušená. Vždy som vedel o tom, že má k tebe rešpekt, ale ona hovorí, že ste boli priateľky. Vyzerá to tak, že ste spolu strávili oveľa viac času ako som tušil. Poprosil som ťa, nech sa o ňu postaráš keby sa mi niečo stalo. Nikdy som ani len nepomyslel na to, čo sa s ňou stane, ak by sa niečo stalo tebe.

Moja matka mi povedala, že existuje päť stupňov zármutku. Už som určite pretrpel prvé tri, ale ešte stále sa musím dostať k tomu piatemu. Ten štvrtý sa so mnou tiahne odkedy zaznel ten výstrel.

Prvý stupeň je popieranie. Po tom, ako som konečne prestal udierať toho bastarda, ktorý ti to urobil, som sa rozbehol späť na miesto, kde si ležala. Záchranári a Lanie sedeli vedľa teba. Lanie plakala. Jeden zo záchranárov povedal: ,Je mi to ľúto, ale už nemôžeme urobiť nič.’ Kričal som na neho, lepšie povedané reval. Povedal som mu, nech nehovorí hlúposti. Prosil som ho, nech ťa vezme do nemocnice. Lanie ma chytila za ruku a donútila ma dotknúť sa tvojho krku, aby som mohol cítiť to, že nemáš pulz. Odmietol som tomu uveriť. Nemohol som. Dobehla ku mne Alexis a objala ma. Kričal som kým som vládal.

Pár dní po tom som nemohol hovoriť. Nie že by som chcel. Bože, ale zakaždým keď som otvoril ústa a počul ten drapľavý zlomený zvuk pretvarujúci sa za môj hlas, vždy som si na teba automaticky spomenul. Ako si tam tak ležala na tej tráve.

Stále ti kupujem každý deň kávu. Pri tomto si nemyslím, že človek sa presúva z jedného stupňa zármutku na druhý, ale skôr že sa jednotlivé stupne na seba navyšujú, až kým nemôžeš od tej ich ťarchy dýchať. Videl som všetky stupne zármutku, ale ja som ešte stále v stupni popierania. Aj dnes, v deň kedy sme ťa pochovali.

Druhý stupeň je hnev. Mám taký pocit, že ten prišiel v istom zmysle ako prvý, keď som zmlátil tvojho vraha. Naozaj sa ale začal až keď som prišiel domov. Išiel som do svoje pracovne a zničil všetko, čo malo niečo spoločné s Nikki Heatovou. Spálil som knihy a rozbil môj počítač. V ten istý týždeň som už hodil do najnovšieho návrhu obálky pohár, ale niekto ho dovtedy opravil. Tiež som ho spálil. Celý svoj výskum som roztrhal na kúsky. Nemohol som sa na to pozerať. Zakaždým, keď som sa na to pozeral, som totiž myslel na teba.

Hnev vo mne stále je. Situácie, s ktorými by som sa inak bez problémov vysporiadal, sú pre mňa teraz nezvládnuteľné. Stále kričím na Alexis. Myslel som si, že to bude ticho znášať, ale namiesto toho kričí aj ona na mňa. Asi je tiež v stupni hnevu, aj keď v tom nie je tak hlboko ako ja.

Tretí stupeň je vyjednávanie. Dobre vieš, že nie som zástancom cirkvi, ale napriek tomu som sa modlil ku každej vyššej sile, na ktorú som si len spomenul. Ak by ťa vrátili späť, mohli by si zobrať mňa. Keby mi ťa vrátili len na 10 minút, aby som ti mohol povedať ako veľmi ťa naozaj milujem. Vedel som, že to nebude fungovať, ale ani to ma neodradilo.

Vieš, že ma poprosili, aby som ti napísal smútočnú reč? Ako som tam tak stál, pozrel som sa bokom, presne tak ako si to urobila ty, keď si mala čítať smútočnú reč na pohrebe kapitána. Pozeral som sa dookola hľadajúc tvoje oči, ale nikde som ich nenašiel. Rád si sám pre seba hovorím, že si počula čo som tam vtedy povedal, ale aj tak to sem napíšem.

Nemusím tu dnes stáť a hovoriť vám o tom, ako veľmi som Kate miloval, lebo ste to všetci dobre videli. Videli ste to aj vtedy, keď ja nie. Keď niekoho milujete, je to akoby ste boli spolu spojení motúzikom. Ten motúzik vás udržuje v rovnováhe, pričom každý z vás je váha na jednom konci. Keď ale zrazu na druhom konci tohto motúzika nič nie je, stratíte rovnováhu. Spadnete do prázdna hlavou napred, ale vám je to úplne jedno, lebo vaša druhá polovička na vás môže tam dole čakať a vy by ste za ňou išli aj na koniec sveta. S Kate sme sa hádali, škriepili sme sa. Podpichoval som ju a ona ma privádzala do šialenstva. Ale vedela, že tam vždy pre ňu budem. Aj keď mi občas povedala nech odídem, nikdy si naozaj nemyslela, že by som to urobil. Stále dookola som jej dokazoval, že sa nikdy nevzdám. Nie keď išlo o ňu. Neviem vám povedať, či ma Kate milovala, lebo som sa s ňou o tom nestihol porozprávať. Nikdy som jej nepovedal čo pre mňa znamenala. Pridlho som to odkladal. Kate Beckettová bola fantastická detektívka. Silná, súcitná a úžasná žena. Verná priateľka, perfektná partnerka. Kate Beckettová ma privádzala do úžasu. Bol som stratený, unavený z toho, aký bol môj život predvídateľný. Môj život bol pozemský, ale potom som stretol Kate. Ukázala mi, aký môže život naozaj byť. Kate mi pomohla nájsť opäť seba samého. Kate Beckettová bola výnimočná a budem ju navždy milovať.

Keď som to dočítal, jediné suché oči v miestnosti boli tie moje. Dokonca aj Esposito vzlykal. Keď som vtedy prišiel do tvojho bytu a povedal ti, aby si myslela na ľudí, ktorí ťa majú radi, tak viem, že si si nemohla nikoho poriadne vybaviť. Keby si len mohla vidieť ten kostol, Kate. Bol plný. Ľudia v ňom boli natlačení, museli stáť. Všetci k tebe prechovávali obrovský rešpekt. Dotkla si sa toľkých životov. Všetci v tej miestnosti ťa milovali.

Neviem prečo som neplakal. Možno som už mal všetky slzy vysušené. Možno som bol tak hlboko v svojom vlastnom pekle, že aj plač bol nad moje sily.

Štvrtý stupeň je depresia. Depresia je podivné stvorenie. Cítim, ako ma cez noc objíma. Nie je teplá, ale studená a mrazivá. Trasie sa mi z nej celé telo. Vďaka nej myslím na veci, ktoré by ma ani vo sne nenapadli. Vďaka depresii vždy, keď vojdem do akejkoľvek miestnosti, vyhodnotím koľkými spôsobmi by som sa mohol zabiť. Jediná vec, ktorá mi pomáha cez túto temnotu je Alexis, ale v niektoré dni ani ona už nestačí.

Piaty stupeň je zmierenie sa. Pochybujem, že ho niekedy dosiahnem. Snažím sa byť silný. Myslím si, že by si bola zo mňa sklamaná. So smrťou svojej matky si sa po čase zmierila. Nemyslím si, že sa mi niekedy podarí zmieriť sa s tou tvojou. Posnažím sa. To ti sľubujem. Toľko ti ešte dlžím. Aký to má ale zmysel? Nie si tu, aby si sa na mňa nahnevala pre to, že to vzdám. Nie si tu, aby si mi cez to peklo pomohla. Nie si tu a už nikdy tu nebudeš.

Dokončím tú knihu Kate. Dlžím ti to. Bude to môj spôsob, ako sa s tebou rozlúčiť. Dokončím ju a potom s písaním prestanem. Ako by som mohol ešte niekedy písať, nájsť znova moju inšpiráciu? Neviem čo budem robiť. Späť na okrsok sa nevrátim. Nemôžem. Nie bez teba. Je tam priveľa spomienok. Nepotrebujem pracovať. Ak sa trochu uskromním, tak si môžem celkom pohodlne žiť až do konca mojich dní. Až na to, že to už nebude život. Kto vie, Kate, možnože keď raz tú knihu dopíšem, tak pôjdem a pripojím sa k tebe, nech už si kdekoľvek.

Navždy s láskou

Rick

Autor: Nymi

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (2 hlasov, priemer: 5,00 z 5)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Komentáre (6) Spätné odkazy (0)
  1. No veru ani moje oci nezostali suche :’(

  2. sila… ešte stále mi behajú zimomriavky :o (

  3. Wow….Tak toto bolo úžasné. Normálne som si poplakala. Skladám klobúk a hlboko sa ukláňam….

  4. Nádherná poviedka, som zvedavá na pokračovanie.

  5. Ja som si ich už všetky prečítala a sú fakt skvelé. Aj keď ku konci sa mi už zdali trochu gýčové…ale poplakala som si pri každej jednej :)

  6. Naozaj veľmi dobrá poviedka a tiež som si na nej poplakala :)


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód