Castle-sk.com
27Jan/121

Životopis Richarda Castla – Detstvo a začiatky

Životopis Richarda Castla

Richard Castle uverejnil na svojej oficiálnej stránke richardcastle.net prvú časť svojho životopisu. Popisuje v nej svoje detstvo a spisovateľské začiatky, ako vznikla jeho potreba písať príbehy a svoje zážitky spojené s vymýšľaním príbehov.

----------------------------------------------------------------------------------

Detstvo a začiatky

 

Veľa z toho, čo vám teraz poviem, nie je pravda. Ale je to presne tak, ako si to pamätám.

Narodil som sa prvého apríla počas kvíliacej búrky, krátko po polnoci. Podľa doktora sa mojím prvým nádychom nebesá otriasli takým hrmením, aké ešte nikdy predtým a ani potom nepočul...  Je samozrejmé, že po takomto narodení ľudia očakávajú veľké veci. Ale ja som nebol pripravený na taký nátlak, preto som strávil niekoľko nasledujúcich rokov cucaním palca a vracaním na ľudí.

Vďaka môjmu dátumu narodenia ma moja matka nazývala jej prvoaprílovým bábätkom bláznov a každé narodeniny si ma posadila na kolená a s vážnym hlasom mi povedala, že som bol adoptovaný. Asi minútu ma ťahala za nos a potom zvolala: „Prvý apríl!“ a obaja sme sa smiali a smiali, a potom mi jemne pripomenula, že nemá poňatia, kto je mojím otcom. Čakali by ste, že ma to bude trápiť, ale istým spôsobom som bol rád, že som to nevedel. V mojich predstavách to bol niekto super, ako napríklad astronaut alebo bádateľ v džungli. Alebo prinajmenšom poistný matematik, ktorý posudzuje riziká bytia astronautom alebo prieskumníkom džungle. Domnievam sa, že vymýšľaním historiek o identite môjho otca som si našiel spôsob ako rozprávať príbehy. Dostal som na to chuť a zapáčilo sa mi to!

Môj prvý román (doteraz nepublikovaný), som napísal vo veku šesť a tri štvrte roka a bol vhodne nazvaný Strašidlo strašidelné. Bol zverejnený v okruhu mojich najbližších literárnych rovesníkov a podrobený veľmi ostrou kritikou. Neohrozený negatívnou publicitou som sa dal na písanie niečoho trochu menej „odporného“ (aby som citoval Suzy Fitzsimmonsovú). Výsledkom bolo: Prečo je obloha červená a iné otázky pýtajúce sa marťanské deti svojich rodičov? Predaju kníh „Prečo" pravdepodobne ublížila moja neschopnosť určiť kam dať v názve otáznik.

S priemernými reakciami na „Prečo?“ som nasadil nový kurz, ponoril som sa špičkami do náučnej literatúry. Začal som tenkým zväzkom nazvaným: Kam zmizol môj prst? (Do nosa!), ktorý vymenoval všetky miesta, do ktorých som strčil prst. „Prst“ rýchlo nasledoval mladý svojpomocný zväzok s názvom: Ako prinútiť dospelých, aby vám niečo dali (Ako napríklad porciu koláča navyše), ktorý  sa ukázal medzi mojimi spolužiakmi veľmi obľúbený.

Ale napokon som opustil svet náučnej literatúry. Cítil som sa príliš viazaný predkladaním samých faktov. Chcel som rozvinúť svoju predstavivosť. Preto som sa vrátil k svojim rozprávačským koreňom a napísal som vymyslený triler: „Mesiac ťa sleduje ako spíš! Myslím, že plánuje ako ti vyviesť niečo hrozné!“ Keď sa moji spolužiaci dovliekli do triedy po strašidelnej a prebdenej noci, zistil som, že sa mi to podarilo. Konečne som sa stal manipulátorom ľudských emócií. Cítil som sa opitý mocou. (Aj keď som v tom veku nikdy nebol opitý, takže by bolo vhodnejšie povedať, že som bol "predávkovaný cukrom", teda mocou.)

Zatiaľ čo moja matka vystupovala na doskách Great White Way, newyorská verejná knižnica sa v tom čase stala mojou neoficiálnou a neplatenou opatrovateľkou. Kým moja matka pracovala, ja som sa prehŕňal stohmi kníh a čítal klasiku: Edgar Allen Poe,  Arthur Conan Doyle a Carolyn Keene. (Čo mám na to povedať? Nancy Drew bola sexy.) Moje vzdelávanie sa začalo.

A potom som sa dostal do puberty a náhle som stratil záujem o čítanie.

Nasledujúcich sedem rokov bolo zmesou totálne obyčajných skúseností, ktoré by boli úplne nepodstatné, keby som neskôr nebol taký zažraný do Archieho komiksov. Preto mám v zásobe niekoľko nádherných zážitkov s kaviarňou a jazdením na starej káre.

 

Zdroj: richardcastle.net

Autor: Petraela

Zdieľajte s priateľmi!

Podobné články

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Zatiaľ žiadne hodnotenie)
Nahrávam ... Nahrávam ...
Prečítané 640 krát, Tagy: , Pridať komentár
Komentáre (1) Spätné odkazy (0)
  1. Zajímavé, jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál :)


Pridať komentár


Žiadne spätné odkazy.

kód